Nájdite letenky s najlepšou cenou

Arménsko Zorats Karer (Krajinka kamenných obeliskov)

Počasie Arménsko Zorats Karer (Krajinka kamenných obeliskov)


Arménsko je známe nielen svojou bohatou históriou a kultúrou, ale aj svojou nádhernou prírodou a jedinečnými miestami. Jedným z týchto miest je aj Zorats Karer, známe aj pod názvom Krajinka kamenných obeliskov.

Zorats Karer sa nachádza v južnej časti Arménska, asi 350 kilometrov od hlavného mesta Jerevanu. Je to archeologický komplex pozostávajúci z veľkého poľa so stovkami zvláštneho tvaru kameňov. Tieto kameny majú podobu obeliskov či kamenných stĺpov a niektoré majú gravírované značky a obrazy.

Pôvod a vek týchto obeliskov ostáva záhadou. Niektorí vedci tvrdia, že tieto kamene staré viac ako 5 000 rokov a že pôvodne slúžili ako astronomický kalendár. Existujú tiež teórie o tom, že kameny mohli slúžiť ako megalitický cintorín alebo možno dokonca pozostávajú z neolitického chrámu.

Okrem archeologického výskumu je Zorats Karer aj obľúbeným miestom pre turistov a milovníkov prírody. Komplex sa nachádza na vyvýšenom hrebeni, odkiaľ sa otvárajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Kamene sú roztrúsené po celom poli a tvoria fascinujúci pohľad.

Počasie v Zorats Karer je typické pre stredne kontinentálny podnebný pás. V lete je teplé a suché so strednými teplotami okolo 25 stupňov Celzia. V zime je oveľa chladnejšie so stredušmi teplotami okolo -5 stupňov Celzia. Najlepší čas na návštevu je v lete, keď je počasie teplé a slnečné.

Avšak, treba si uvedomiť, že kameny v Zorats Karer sú väčšinou bez ochrany pred slnkom, takže počas horúcich letných mesiacov môže byť povrch kameňov veľmi horúci na dotyk. Je dôležité používať opatrnosť pri prechádzaní cez kamene a chrániť si nohy pred popálením. Je tiež odporúčané mať so sebou dostatok vody a náhradné oblečenie na prípad dažďa, keďže počasie v Arménsku môže byť nevyspytateľné.

Zorats Karer je jedným z najúžasnejších miest v Arménsku. Jeho kamene majú jedinečnú atmosféru a dotýkajú sa starovekých tajomstiev. Ak plánujete navštíviť Arménsko, určite by ste nemali vynechať túto nezvyčajnú miestnosť.


Letenka Arménsko Zorats Karer (Krajinka kamenných obeliskov)


Arménsko je krajina fascinujúcej histórie a kultúry, a Zorats Karer je jedným z najzaujímavejších miest v tejto krajine. Zorats Karer, známy aj ako Karahunj, je komplex stojanov z obrovských kameňov, ktorý sa nachádza v Arménsku. Tieto kameny vytvárajú zdánlivú krajinku, zloženú z viac ako 200 obeliskov, stalaktitov a menhirov, ktoré tvoria presne orientované pozície, ako sú astronomické kamene a slnečné kamene.

Účel a vek Zorats Karer-u sú stále neznáme, ale predpokladá sa, že ide o neolitický komplex z obdobia 5500-3500 pred naším letopočtom. Niektorí vedci veria, že Zorats Karer bol využívaný ako neolitický kozmický kalendár alebo posvätné miesto. Ďalšie teórie uvádzajú, že prírodné kamene boli použité na stavbu megalitického chrámu alebo ako astronomické observatórium.

Zorats Karer- letenky sú k dispozícii pre turistov, ktorí chcú vidieť tento zaujímavý komplex. Akonáhle pristúpite v Erevane, hľadanie súkromného vodiča alebo miestneho cestovného agenta, aby ste sa dostali k miestu, nie je problém. Plánovanie svojej cesty s miestnymi odborníkmi je najlepší spôsob, ako sa dostať k Zorats Karer-u a tiež zistiť viac informácií o mieste.

Po návšteve miesta budete ohromení obrovskými kameňmi, ktoré tvoria pozorovateľské aleje a kamenné kruhy. Každý kameň je jedinečný a má rozmanité rytiny zvierat, ktoré interpretujú miestne legendy. Potom môžete tiež vidieť veľký arch, ktorý tvorí ďalšiu pozorovateľskú aleju, ako aj kameny slnka, ktoré sú presne otočené na západnú horizontálnu líniu.

Zorats Karer ponúka aj nádherný výhľad na okolitú krajinu a hory. Po prechádzke sa môžete pristaviť v nedalekej dedinke a ochutnať tradičné arménske jedlo alebo nápoje. Pokiaľ chcete čo najlepšie využiť svoje cestovanie, odporúčame si zabezpečiť si miestneho sprievodcu, ktorý vám umožní presnejšie pochopiť históriu a kultúru tohto miesta. Zorats Karer je pravdepodobne najzáhadnejšie miesto v Arménsku a dôvod, prečo by ste nemali stratiť príležitosť navštíviť ho.

Vzhľadom na svoju históriu Zorats Karer-u dnes privádza množstvo návštevníkov a tento komplex kameňov je pre arménsku kultúru jedinečným pokladom. Ak sa chystáte na návštevu Arménska, nezabudnite si naplánovať cestu k tomuto fascinujúcemu miestu a vidieť Zorats Karer na vlastné oči.


Dovolenka Arménsko Zorats Karer (Krajinka kamenných obeliskov)


Arménsko je pre svoju bohatú históriu a jedinečnú krajinu populárnou turistickou destináciou. Jedným z najzaujímavejších miest, ktoré by ste na vašej dovolenke v Arménsku určite nemali vynechať, je Zorats Karer - krajinka kamenných obeliskov.

Zorats Karer, čo v preklade znamená „jedenásť tisíc kameňov“, sa nachádza v juhozápadnej časti Arménska, v blízkosti mestečka Sisian. Tento unikátny archeologický komplex sa skladá z 223 obrovských kamenných stĺpov, ktoré tvoria kruhové a eliptické formácie.

Niektoré z týchto obeliskov sú až 3 metre vysoké a vážia viac ako 10 ton. Podľa archeológov sa datujú do doby medzi 4. a 2. tisícročím pred naším letopočtom, čo znamená, že sú staré až 6000 rokov. Hoci nie je úplne jasné, aký bol ich presný účel, niektoré teórie naznačujú, že boli súčasťou astronomického observatória alebo slúžili ako kalendár.

Návšteva Zorats Kareru je zážitkom ako z inej dimenzie. Prechádzate sa medzi tisíckami kamenov, medzi ktorými sa budete cítiť akoby v strede záhady. Každý obelisk je jedinečný a má svoju vlastnú farbu a textúru, ktorú vytvára doba, počasie a opotrebovanie kameňa.

Ak ste zvedaví na históriu, kultúru a archeológiu, Zorats Karer určite stojí za to vidieť. Okrem toho, že sa nachádza v nádhernej krajine so skalnatými vrchami a zelenými lúkami, môžete si tiež vychutnať nádherné výhľady na okolité dediny a mestečká.

Ako sa tam dostať? Najlepšie je cestovať z Jerevanu, hlavného mesta Arménska, alebo z Gyumri, druhého najväčšieho mesta v krajine. Cesta trvá asi 3-4 hodiny autobusom alebo autom. Ak máte radi dobrodružstvo, môžete sa tam dokonca dostať aj na koňoch alebo na bicykli.

Vstupné do Zorats Kareru je približne 1000 dramov (2,10 eura) a turistické zariadenia sú k dispozícii v blízkej dedine Sisian.

Ak hľadáte nezvyčajnú a zaujímavú dovolenku, Zorats Karer v Arménsku je miestom, ktoré by ste nemali nechať ujsť. Svojou mystickou atmosférou, bohatou históriou a nádhernou krajinou určite patrí medzi najzaujímavejšie miesta na svete.


Najčastejšie otázky a odpovede Arménsko Zorats Karer (Krajinka kamenných obeliskov)


Arménska Zorats Karer, známa aj ako Krajinka kamenných obeliskov, je archeologické miesto v Arménsku, ktoré obsahuje starobylý kruh obrovských kamenných stĺpov. Tu sú niektoré z najčastejších otázok a odpovedí týkajúcich sa tohto miesta:

Otázka: Čo je Zorats Karer?
Odpoveď: Zorats Karer je archeologické miesto v Arménsku, známe aj ako Krajinka kamenných obeliskov. Nachádza sa v provincii Sjunik a obsahuje starobylý kruh obrovských kamenných stĺpov.

Otázka: Kedy bolo Zorats Karer postavené?
Odpoveď: Presný vek Zorats Karer nie je známy, ale predpokladá sa, že bolo postavené v 3. tisícročí pred naším letopočtom.

Otázka: Akú veľkosť majú kamenné obelisky v Zorats Karer?
Odpoveď: Kamenné obelisky v Zorats Karer dosahujú výšku približne 2,8 metra a hmotnosť až 10 ton.

Otázka: Sú kamenné obelisky v Zorats Karer usporiadané v nejakom vzore?
Odpoveď: Áno, kamenné obelisky sú usporiadané do kruhového vzoru s centrálnym obeliskom. Existuje niekoľko teórií snažiacich sa vysvetliť účel tohto vzoru, vrátane astronómie a náboženstva.

Otázka: Je Zorats Karer podobné Stonehenge?
Odpoveď: Áno, Zorats Karer má niektoré podobnosti so Stonehenge v Anglicku. Oba miesta obsahujú obrovské kamenné stĺpy usporiadané v kruhových vzoroch a majú spojenie s astronomickými pozorovaniami.

Otázka: Je Zorats Karer otvorené pre verejnosť?
Odpoveď: Áno, Zorats Karer je otvorené pre verejnosť. Turisti môžu navštíviť toto archeologické miesto a preskúmať jeho zaujímavú históriu.

Otázka: Existujú nejaké sprievodcovia alebo informačné tabule na Zorats Karer?
Odpoveď: Áno, na mieste sú dostupní sprievodcovia, ktorí môžu poskytnúť informácie o histórii a význame Zorats Karer. Okrem toho sú tiež prítomné informačné tabule v angličtine a arménčine, ktoré vysvetľujú rôzne aspekty miesta.

Otázka: Je Zorats Karer súčasťou svetového dedičstva UNESCO?
Odpoveď: Nie, Zorats Karer zatiaľ nie je zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Napriek tomu je to jedno z najdôležitejších archeologických miest v Arménsku a pritahuje pozornosť mnohých návštevníkov.


Ubytovanie Arménsko Zorats Karer (Krajinka kamenných obeliskov)


Ak chcete navštíviť Arménsko a hľadáte neobvyklé miesto k pobytu, Zorats Karer je ideálnou voľbou pre vás. Toto jedinečné miesto, známe tiež ako Krajinka kamenných obeliskov, je domovom tajuplného kamenného kruhu a ponúka návštevníkom unikátny pohľad do histórie.

Zorats Karer sa nachádza v južnej časti Arménska, približne 350 km od hlavného mesta Jerevanu. Tento archeologický komplex je považovaný za jedno z najstarších observatórií na svete a má vo svojej histórii viac ako 7500 rokov. Skláda sa z viac ako 200 obeliskov a kamenných stĺpov, ktoré sú rozmiestnené v širokom okruhu.

Prvý pohľad na Zorats Karer vás dostane svojou záhadnou atmosférou. Kamenné obelisky sú rozpustené v rámcových kamenných okruhoch, čo dáva miestu podobnosť s Stonehenge. Archeológovia a vedci dlhé roky špekulujú o účele týchto obeliskov a ich vzťahu k astronomických pozorovaniam.

Napriek rôznym teóriám, dodnes nie je presne známe, ako a prečo boli obelisky postavené. Existuje však teória, že slúžili ako obrovský kamenný kalendár, pomocou ktorého sa ľudia v minulosti riadili pohybom slnka a hviezd. Niektorí veria, že miesto slúžilo ako dôležitý astronomický a rituálny komplex pre dávnych obyvateľov Arménska.

Okrem svojho historického a kultúrneho významu, Zorats Karer ponúka aj nádherný výhľad na okolitú krajinu. Nachádza sa na vrchole kopca a je obklopené zelenými lúkami, skalnatými vrchmi a bujnou prírodou. Pre milovníkov prírody a fotografie je toto miesto rajom.

Ak plánujete navštíviť Zorats Karer, môžete si vybrať medzi rôznymi možnosťami ubytovania. V blízkom okolí sa nachádzajú hotely, penzióny a súkromné apartmány, ktoré ponúkajú pohodlné a moderné ubytovanie pre turistov. Niektoré z týchto ubytovacích zariadení majú aj výhľad na samotné obelisky, čo je veľký bonus pre návštevníkov.

Po návšteve Zorats Karer si môžete vychutnať aj ďalšie atrakcie a pamiatky v okolí. Napríklad môžete navštíviť Arménsky kláštor Tatev, ktorý je zapsaný v UNESCO alebo pokračovať do Nehovorského kaňonu, jedného z najhlbších kaňonov na svete.

Celkovo, Zorats Karer je fascinujúce miesto, ktoré stojí za to navštíviť. Jeho históriou a archeologickým významom zaujme nielen historyka, ale aj milovníkov prírody a kultúry. Cestovatelia, ktorí sa sem vyberú, budú mať jedinečnú príležitosť priamo sa dotknúť minulosti a objaviť tajomný svet, ktorý sa skrýva za kamennými obeliskami Zorats Karer.


97 percenta zákazníkov sú spokojní

Zabezpečenie najnižšej ceny

Najväčší internetový výber letov

Najlacnejšie lety do všetkých destinácií sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Nájsť letenky