Nájdite letenky s najlepšou cenou

Egypt Luxorský chrám

Dovolenka Egypt Luxorský chrám


Egypt je krajina bohatá na kultúru a históriu. Jeho fascinujúcu minulosť môžete objaviť v mnohých historických pamiatkach, ktoré sa nachádzajú po celom území. Jedným z najznámejších miest je Luxorský chrám, ktorý predstavuje veľkolepý pohľad na staroveký Egypt.

Luxorský chrám sa nachádza na východnom brehu rieky Nil v meste Luxor. Tento impozantný chrám bol postavený v čase vlády veľkých faraónov ako Rameses II. a Amenhotep III. Jeho konštrukcia začala už v 14. storočí pred naším letopočtom a pokračovala ich nástupcovia.

Pri príchode do chrámu môžete obdivovať veľkolepý vstupný pilier, ktorý je jedným z najväčších stĺpov v Egypte. Svojou veľkosťou a zdobenosťou vás prenesie do starovekého Egypta. Vchod do chrámu je zdobený súsošiami faraónov, bohov a hieroglyfami, ktoré rozprávajú príbehy minulosti.

Jeden z najznámejších a najfotografovanejších aspektov tohto chrámu je Al-Karnak. Al-Karnak je oblasť chrámu, ktorá obsahuje stĺpy a obrazy zobrazujúce bohatstvo a moc starovekého Egypta. Najdôležitejšou časťou Al-Karnaku je slávna Dielna obeliskov, ktorá bola postavená na počesť egyptského fáraona Tuthmosisa III.

Prechádzka Lesom stĺpov, ktorý ponúka jedinečný pohľad na obrovské stĺpy, je ďalšou nezabudnuteľnou skúsenosťou. Tiež si nemôžete nechať ujsť chrám Múzího, ktorý sa nachádza v blízkosti Luxorského chrámu. Tento chrám je prvok v mestských Luxor temple complex, ktorý je ohraničený zdobenými múrmi a je domovom pre mnoho dôležitých božstiev, ako je Isis a Amon-Ra.

Luxorský chrám je tiež známy tým, že sa využíva vo filmech, ako napríklad "Egypt" s Benediktom Cumberbatchom a Rachel Weisz v hlavných úlohách. Mnoho cestovných spoločností ponúka možnosť navštíviť tento majestátny chrám a objaviť jeho históriu.

Na dovolenke v Egypte je návšteva Luxorského chrámu skvelou príležitosťou spoznať históriu a kultúru tejto krajiny. Chrám vás prenesie do minulosti a ukáže vám krásu starovekého Egypta. Ak máte záujem o archeológiu alebo jednoducho chcete zažiť niečo úžasné, tak Luxorský chrám je miesto, ktoré by ste mali zaradiť na svoj zoznam.


Najčastejšie otázky a odpovede Egypt Luxorský chrám


1. Kde sa nachádza Luxorský chrám?
Luxorský chrám sa nachádza v Luxore, Egypte.

2. Kedy bol Luxorský chrám postavený?
Luxorský chrám bol postavený v období Nové ríše egyptského kráľa Amenhotepa III. okolo 14. storočia pred naším letopočtom.

3. Aký je význam Luxorského chrámu v egyptskej histórii?
Luxorský chrám bol považovaný za centrálne svätyne a komplex palácov kráľov a královných Egypta. Bol dôležitým miestom pre náboženské obyčaje, korunovácie a slávnosti.

4. Prečo bol Luxorský chrám postavený?
Luxorský chrám bol postavený ako posvätná svätyňa k uctievanému bohu Amonovi a slúžil ako miesto bohoslužieb a oficerstva.

5. Ako veľký je Luxorský chrám?
Luxorský chrám je obrovský komplex s celkovou rozlohou približne 200 000 metrov štvorcových.

6. Je možné navštíviť Luxorský chrám?
Áno, Luxorský chrám je otvorený pre návštevníkov a je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií v Egypte.

7. Aké pamiatky a stavby nájdeme v Luxorskom chráme?
V Luxorskom chráme môžete vidieť mnoho impozantných pamiatok a stavieb, vrátane Kolosov Memnona, Kapského pavilónu, svätyne Ramesse II., Koridoru sfing a mnoho iných.

8. Ako sa dostanem do Luxorského chrámu?
Luxorský chrám sa nachádza v centre Luxoru a je dostupný taxíkom alebo peši. Existujú aj organizované výlety a okruhy, ktoré zahŕňajú návštevu chrámu.

9. Aké je vstupné do Luxorského chrámu?
Vstupné do Luxorského chrámu sa líši v závislosti od štatútu, napríklad pre dospelých zahraničných turistov je vstupné asi 200 egyptských libier.

10. Aké je najlepšie obdobie na návštevu Luxorského chrámu?
Najlepšie obdobie na návštevu Luxorského chrámu je počas zimných mesiacov, keď je teplota príjemnejšia a je menšia šanca na horúce počasie.


Počasie Egypt Luxorský chrám


Egypt je známy svojimi historickými pamiatkami a luxorský chrám je jednou z najvýznamnejších. Tento chrám je symbolom starovekého Egypta a jeho pôvod sa datuje do obdobia Nového kráľovstva. Okrem svojej historickej hodnoty je aj miestom obdivovania vďaka svojmu nádhernému umiestneniu a blahodárnemu počasiu.

Nachádza sa na východnom brehu rieky Níl a je obklopený krásnou prírodou, vrátane žiarivého slnka a púštnych pieskov. Toto miesto je obľúbené turistami z celého sveta, ktorí sem prichádzajú nielen kvôli jeho histórii, ale aj kvôli svojmu jedinečnému prostrediu a počasiu.

Počasie v Luxorskom chráme je veľmi priaznivé väčšinu roka. Egypt je známy svojou horúčavou suchou klímou a Luxor nie je výnimkou. Teploty sa tu pohybujú vysoko a môžu dosiahnuť až 40 stupňov Celzia počas letných mesiacov. Tí, ktorí majú radi teplo, ocenia slnečné dni a jasné oblohy, ktoré ich čakajú.

Návštevníci, ktorí prichádzajú do luxorského chrámu, by si mali byť vedomí extrémnych horúčav v letných mesiacoch a pripraviť sa na ne odpowiednouvú odievaním a hydratáciou. Jeho poloha pri rieke Níl však prináša aj určité benefits, ako sú jemnejšie teploty v zime a v noci.

Zimné mesiace v Luxore sú teplejšie ako zimy v mnohých iných krajinách. Teploty zvyčajne klesajú na úroveň okolo 20 stupňov Celzia a v noci na ľadovec. Toto miesto je teda ideálne pre tých, ktorí chcú uniknúť chladnému pocitu domov a zažiť miernu zimu.

Počasie v Luxorskom chráme je takmer vždy suché s minimálnym výskytom zrážok. To znamená, že sa môžete tešiť na mnoho slnečných dní a ideálne podmienky na preskúmanie chrámu a jeho okolia. Turisti, ktorí si chcú užívať slnko a odpočinok na pláži, budú nadšení aj v blízkom letovisku Hurghada, ktoré je oddialené len niekoľko hodín jazdy autom.

Luxorský chrám je teda nielen úžasnou historickou pamiatkou, ale aj miestom, kde môžete zažiť priaznivé a príjemné počasie. Bez ohľadu na ročné obdobie, tu nájdete teplo, slnko a jasné nebo. Takže ak ste nadšenci histórie, krásy prírody a príjemného počasia, nemali by ste si túto destináciu nechať ujsť.


Letenka Egypt Luxorský chrám


Egypt je krajina bohatá na históriu a známa svojimi starobylými pamiatkami. Jedným z najznámejších miest v Egypte je Luxorský chrám. Tento impozantný chrám fascinuje návštevníkov svojou krásou a historickým významom. Ak plánujete cestu do Egypta, navštíviť Luxorský chrám by mal byť nevyhnutnou súčasťou vášho itineráru.

Luxorský chrám je obrovský komplex budov a soch, ktoré sa nachádzajú v meste Luxor na východe rieky Níl. Bol postavený egyptskými faraónmi v období od 1400 do 1200 pred naším letopočtom. Jeho stavba trvala dlhé roky a mnohé generácie egyptských kráľov sa na nej podieľali. Chrám je dedikovaný bohu Amonovi, ktorý je jedným z najvýznamnejších bohov v egyptskej mytológii.

Keď vstúpite do Luxorského chrámu, váš zrak bude určite upútaný množstvom nádherných soch a slávnostných sál. Obrovské sochy sfing a obeliskov vás vítajú na začiatku a svedčia o veľkosti a vznešenosti chrámu. Prejdete popri mnohých reliéfoch a hieroglyfoch, ktoré vyrozprávajú príbehy z egyptských dejín. Vnútorné priestory chrámu pôsobia zvláštne a svätost opakovane zdôrazňuje bohaté zdobenie stien a stropov.

Mnohé z najznámejších miest v chráme sú chránené prístreším, aby sa zabránilo poškodeniu elementami prírody. Medzi najdôležitejšie časti patrí Hlavný sál so slonovými stĺpmi, Kópilová sieň, ktorá je ovešaná farebnými reliéfmi, a takisto Posvätný jazero, ktoré sa považuje za posvätné miesto pre rituálne očisty.

Ale Luxorský chrám nie je jedinou pamiatkou v tejto oblasti. V blízkosti chrámu sa nachádza aj Dér el Baharí, miesto, kde je pochovaná slávna kráľovná Hatšepsut. Táto úchvatná stavba je považovaná za jedno z najspektakulárnejších miest v Egypte.

Aby ste si naozaj užili svoju návštevu Luxorského chrámu, odporúča sa získať sprievodcu, ktorý vám môže poskytnúť podrobnejšie informácie o histórii a význame jednotlivých častí chrámu. Je tiež možné si zakúpiť lístok na osvetlenú nočnú prehliadku chrámu, ktorá je ešte viac pôsobivá.

Keď sa zblíži váš deň návštevy Luxorského chrámu, pripravte sa na úžasný zážitok, ktorý vám poskytne vzácny pohľad na starovekú egyptskú kultúru a architektúru. Tento chrám je jedinečným svedkom elegantnej krásy a impozantnej histórie Egypta. Preto neváhajte a rezervujte si letenku do Egypta, aby ste si mohli túto úžasnú pamiatku vychutnať na vlastné oči.


Ubytovanie Egypt Luxorský chrám


Egypt je známy svojou bohatou históriou a kultúrou. Krajina plná starobylých pamiatok, ktoré prilákajú tisícky turistov z celého sveta. Jednou z týchto majestátnych pamiatok je chrám v Luxore.

Luxorský chrám je jednou z najznámejších pamiatok starovekého Egypta. Nachádza sa na východnom brehu rieky Níl v meste Luxor, ktoré sa nachádza približne 670 kilometrov južne od hlavného mesta Káhira. Tento chrám bol postavený za vlády faraóna Amenhotepa III. a dokončený jeho vnukom Ramesesom II. Jeho stavba začala asi v roku 1400 pred naším letopočtom a trvala 200 rokov.

Samotný chrám je veľkolepým príkladom starovekej egyptsko-núbiskej architektúry. Chrám bol zasvätený bohom Amonovi, Mut a Chonsu, ktorí boli hlavnými božstvami tohto miesta. Jeho obrovské sloupové sály, nádvorí a svätyne sú pokryté nádhernými hieroglyfmi a reliéfmi, ktoré pripovedajú príbehy o faraónoch a ich božských ochrancoch.

V Luxorskom chráme sa nachádza aj slávna socha Kolosálneho siediaceho faraóna, známeho tiež ako Memnon. Táto socha mala kedysi výšku približne 18 metrov a bola vytesaná z jedného kusu žulového kamene. Dnes sa Memnonova socha čiastočne nachádza v zlomenom stave, ale je stále jednou z najfotografovanejších pamiatok v meste Luxor.

Luxorský chrám je nielen prekvapujúcou pamiatkou, ale je aj dôležitým miestom pre mnohých náboženských oddaných. Každoročne sa tu konajú rôzne náboženské oslavy a ceremoniály, ktoré prilákajú tisícky návštevníkov z celého sveta. Medzi najznámejšie z týchto osláv patrí Amonov festival, ktorý sa koná v okolí júla a augusta.

Luxorský chrám je obklopený krásnym záhradami a výhľadom na rieku Níl. Turisti majú tiež možnosť navštíviť archeologické múzeum, ktoré sa nachádza v blízkosti chrámu. Múzeum obsahuje množstvo artefaktov a relikvií, ktoré boli odhalené počas rôznych archeologických výskumov v Luxorských chrámových komplexoch.

Ak plánujete návštevu Egypta, nesmiete vynechať Luxorský chrám. Je to miesto s fascinujúcou históriou a nádhernou architektúrou, ktoré vás vrátia do doby, keď Egypt bol najmocnejšou civilizáciou na svete. Ubytovanie v tomto regióne ponúka niekoľko možností - od luxusných hotelov až po jednoduché penzióny. Mnohé z týchto ubytovaní ponúkajú výhľad na chrám, čo je skvelý bonus pre turistov.

Luxorský chrám je jedinou takouto pamiatkou na celom svete. Jeho impozantná krása a históriu budú fascinovať každého návštevníka a dávajú mu šancu zažiť kúsok starovekej kultúry Egypta. Je to miesto, kde si môžete predstaviť, aké to bolo v tých dávnych časoch, keď faraóni vládli nad touto krajinou.


97 percenta zákazníkov sú spokojní

Zabezpečenie najnižšej ceny

Najväčší internetový výber letov

Najlacnejšie lety do všetkých destinácií sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Nájsť letenky