Nájdite letenky s najlepšou cenou

Tanzánia Olduvai Gorge

Dovolenka Tanzánia Olduvai Gorge


Tanzánia patrí medzi najkrajšie africké krajiny a ponúka množstvo prírodných krás. Okrem národného parku Serengeti či hory Kilimandžáro, návštevníci by si nemali nechať ujsť aj úžasné miesto Olduvai Gorge.

Olduvai Gorge je 50 kilometrov západne od národného parku Serengeti a pozostáva z úžlabiny s hĺbkou až 90 metrov. Je to miesto, kde boli objavené niektoré z prvých ľudských pozostatkov, ktoré sú datované až do miocénu pred viac ako 1,8 miliónmi rokov.

Tento areál je považovaný za jeden z najdôležitejších archeologických nálezísk v histórii a poskytuje nám informácie o tom, ako sa ľudia vyvíjali a ako začali praktikovať nástroje a zbrane.

Okrem archeologických hodnôt, Olduvai Gorge ponúka aj nádhernú prírodnú scenériu. Údolia s jazerami a kaňonmi, podmanivé rokliny a skalnaté plošiny sú pokryté exotickou vegetáciou a sú domovom mnohých zvierat, ako napríklad leoparda, geparda, hyeny, gazely, slony a mnoho iných.

Najlepším časom pre návštevu Olduvai Gorge je v období sucha, čo zvyčajne trvá od júla do októbra. V týchto mesiacoch je prístup k miestu menej komplikovaný a turisti majú viac možností vidieť divoké zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Pre návštevníkov je k dispozícii niekoľko možností, ako sa dostať na miesto. Môžu si najať auto so súkromným vodičom alebo sa zúčastniť organizovaných zájazdov.

V Olduvai Gorge je mnoho miest a atrakcií, ktoré stojí za to vidieť. Medzi ne patrí múzeum, ktoré prináša návštevníkom všetky dôležité archeologické nálezy a ukazuje históriu miesta a jeho objavov. Okrem múzea by ste si nemali nechať ujsť prechádzku na vrcholy okolitých kopcov, ktoré poskytujú úchvatný výhľad na Olduvai Gorge a jeho nádherné okolie.

Celkovo vycestovanie do Tanzánie a návšteva Olduvai Gorge môžu byť skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Skombinovanie prírodnej krásy s historickými hodnotami miesta robí Olduvai Gorge jedinečným miestom na návštevu.


Najčastejšie otázky a odpovede Tanzánia Olduvai Gorge


Najčastejšie otázky a odpovede týkajúce sa Tanzánie a lokality Olduvai Gorge:

1. Čo je Olduvai Gorge?
Olduvai Gorge je archeologická lokalita nachádzajúca sa v Tanzánii. Je to miesto, kde boli objavené dôležité fosílie a artefakty, ktoré svedčia o prvej existencii ľudí.

2. Ako sa dostať do Olduvai Gorge?
Olduvai Gorge sa nachádza približne 45 km západne od Národného parku Serengeti. Najlepší spôsob, ako sa tam dostať, je cestou z Arusha alebo z mesta Mto wa Mbu. Mnohé cestovné spoločnosti tiež organizujú výlety do tejto oblasti.

3. Prečo je Olduvai Gorge dôležitý?
Olduvai Gorge je dôležitý, pretože sa tu nachádza množstvo starých fosílií, ktoré archeológom pomohli lepšie porozumieť vývoju a pôvodu ľudského druhu. Boli tu objavené napríklad pozostatky prvého známeho ľudského predka Homo habilis.

4. Ako dlho trvá návšteva Olduvai Gorge?
Návšteva Olduvai Gorge môže trvať niekoľko hodín. Závisí to od toho, ako dlho si chcete prezrieť múzeum a prejsť sa po archeologickej lokalite. Odporúča sa rezervovať si dostatok času na to, aby ste si mohli poriadne preskúmať tento historický areál.

5. Aká je cena za vstup do Olduvai Gorge?
Cena za vstup do múzea v Olduvai Gorge sa môže líšiť v závislosti od miestnych požiadaviek. Vo všeobecnosti je vstupné cenovo dostupné a pohybuje sa v rozmedzí od pár dolárov po dospelého.

6. Existujú nejaké hotely alebo ubytovanie v blízkosti Olduvai Gorge?
Áno, v blízkosti Olduvai Gorge sú dostupné hotely a ubytovacie zariadenia. Niektoré z nich sú umiestnené v blízkosti Národného parku Serengeti.

7. Je turistom povolené vykopať si vlastné fosílie v Olduvai Gorge?
Ne, turistom nie je povolené vykopať si vlastné fosílie v Olduvai Gorge. Archeologická lokalita je chránená a všetky vykopávky sú povolené len v rámci oficiálnej výskumnej expedície a povolenia. Žiadosti o vykopávky musia podať akreditované archeologické tímy.

Tieto otázky a odpovede vám poskytujú základné informácie o Tanzánii a lokalite Olduvai Gorge. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte sa opýtať.


Letenka Tanzánia Olduvai Gorge


Tanzániou hýbe jedna z nejznámějších archeologických lokalit na světě - Olduvai Gorge. Tento kaňon se nachází ve Východní Africe, v oblasti Ngorongoro v Tanzanii, a rozkládá se na ploše 50 km². V Olduvai Gorge byly objeveny pozůstatky nejstarších zástupců lidstva a proto se stala místem velkého zájmu archeologů a paleontologů z celého světa.

Pro turisty je Olduvai Gorge lákavý nejen kvůli svému archeologickému významu, ale také díky úchvatné přírodě. Celá oblast Ngorongoro je národním parkem a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete zde pozorovat zvířata jako sloni, nosorožci, gepardi, lvi, zebry, gazely a mnoho dalších.

Pokud plánujete návštěvu Tanzánie a jste zvědaví na Olduvai Gorge, můžete si zakoupit letenku do největšího města Tanzanie - Dar es Salaam nebo Kilimanjaro a odtamtud pokračovat do oblasti Ngorongoro. K nejlepším měsícům pro návštěvu této oblasti patří červenec a srpen, kdy je sucho a tak se zvířata stahují k vodopádům a dalším zdrojům vody.

Olduvai Gorge je přibližně hodinu cesty od města Arusha, kde se nachází mnoho možností ubytování, jako jsou například lodže, luxusní kempy a hotely. Vzhledem k tomu, že oblast Ngorongoro je jednou z nejnavštěvovanějších lokalit v Tanzanii, doporučujeme si ubytování zarezervovat dopředu.

Navštívit Olduvai Gorge a přírodu Tanzanie je jedinečná zážitek, který Vám navždy utkví v paměti. Země skýtá tolik krás a exotiky, že stojí za to si na ni udělat čas a vystoupit ze své komfortní zóny. Vydejte se na safari, prozkoumejte archeologické lokality a pořádně si užijte přírodu.


Počasie Tanzánia Olduvai Gorge


Olduvai Gorge v Tanzánii je známa lokalita pre archeológov aj geológov. Nachádza sa v údolí Great Rift Valley a tvorí dôležitú súčasť histórie ľudstva. Okrem toho, že je to miesto náleziska ľudských fosílií, je tiež miestom, kde sa nachádzajú vzácne nálezy o počasí, ktoré vypovedajú o minulom klíme.

Olduvai Gorge je považovaná za „kolísku ľudstva“, pretože tu boli nájdené najstaršie známe fosílie hominidov. Jedným z najvýznamnejších objavov v tejto oblasti je Leakeyova rodina, ktorej členovia počas 20. storočia intenzívne skúmali a vykopávali v tejto lokalite. Ich objavy odhalili fosílie hominidov vrátane slávneho „Zinjantropa“ alebo „Upright Man“, ktorý bol objavený v roku 1959.

Okrem týchto fosílií Olduvai Gorge poskytuje aj vzácne informácie o minulej klíme. Jedným z najdôležitejších objavov je zásobník sedimentov, ktoré obsahujú príkazy o minulom počasí. Tieto sedimenty obsahujú mikroskopické zvyšky rastlín a zvierat, ktoré poskytujú významné informácie o klíme a životnom prostredí z doby pred miliónmi rokov.

Pomocou týchto sedimentov a štúdií paleoklimatológie bolo možné určiť, že v minulosti bola v tejto oblasti výrazne vlhkejšia klíma a existovala tu rozmanitá vegetácia a fauna. To je dôležité, pretože dnes sú tieto oblasti suchšie a umožňujú iba rast púštnej vegetácie a malého množstva zvierat.

Štúdie o minulom počasí v Olduvai Gorge pomáhajú aj pri pochopení vzniku a vývoju ľudstva. Napríklad, keďže bolo v minulosti v tejto oblasti viac vody, mohlo to prispieť k rozvoju rieky, ktorej pobrežie by bolo vhodné pre život ľudských predkov. To by mohlo vysvetľovať, prečo sa práve v tomto údolí nachádzali nálezy hominidov.

Počasie v Olduvai Gorge je dnes veľmi odlišné od minulosti. Je to typická suchá oblasť s vysokými teplotami a nízkou úrovňou zrážok. To je významné, pretože to znamená, že vegetácia a živočíchy, ktoré tu dnes existujú, sú prispôsobené týmto podmienkam. V minulosti tu však existovalo bohaté a rozmanité prostredie, ktoré sa menilo v priebehu času.

Olduvai Gorge v Tanzánii je významnou lokalitou pre archeológov aj geológov. Spája históriu ľudstva s minulým počasím a poskytuje nám cenné informácie o našej evolúcii. Je miestom obdivuhodnej biodiverzity a dôkazom toho, ako sa život a podnebie menili v priebehu stáročí. Je to skutočne fascinujúce a dôležité miesto pre výskum a pochopenie našej minulosti a prírody.


Ubytovanie Tanzánia Olduvai Gorge


Tanzánia je fascinujúca africká krajina, bohatá na prírodné krásy a kultúrny dedičstvo. Jedným z najzaujímavejších miest, ktoré môžete navštíviť v Tanzánii, je Olduvai Gorge. Toto miesto je považované za jedno z najdôležitejších archeologických a paleontologických lokalít na svete. Keďže je to veľmi vyhľadávaná atrakcia, je dôležité mať vedomosti o ubytovaní v tejto oblasti.

Olduvai Gorge, známa tiež ako Oldupai Gorge, sa nachádza na severe Tanzánie v pásme národných parkov Serengeti, Tarangire a Ngorongoro Conservation Area. Toto údolie je miestom, kde boli objavené stopy nášho prastarého ľudského rodáka - Homo habilis, a takisto tu boli nájdené tiež podstatné archeologické nálezy, ktoré prispeli k poznaniu našej evolučnej histórie.

Vzhľadom na svoju popularitu medzi turistami, táto oblasť ponúka mnoho možností ubytovania pre návštevníkov. Medzi najlepšie možnosti patrí tábor Olduvai Gorge Tented Camp. Táto táborová lokalita je situovaná priamo v srdci Olduvai Gorge, ponúkajúca úžasné výhľady na okolitú krajinu. Tábor ponúka luxusné a komfortné stany so súkromnými kúpeľňami a terasami, kde môžete relaxovať a obdivovať nádherný výhľad. Okrem toho, tábor organizuje aj rôzne aktivity vrátane safari v Serengeti, exkurzia do Ngorongoro Crater a výlety do okolitých miest a dedín, kde si môžete vychutnať miestnu kultúru a tradičnú kuchyňu.

Ďalšou možnosťou je Ngorongoro Wildlife Lodge, ktorý sa nachádza v blízkosti Olduvai Gorge v Ngorongoro Conservation Area. Tento hotel je vystavaný na okraji krátera so vzrušujúcim výhľadom na túto ohromujúcu prírodnú pamiatku. Hotel ponúka pohodlné izby s vlastnými kúpeľňami a vynikajúcimi stravovacími možnosťami. Z hotelu je tiež možné si požičať vedenú turistiku, počas ktorej spoznáte bohatú divokú faunu a flóru Ngorongoro Conservation Area.

Pre tých, ktorí preferujú viac autentickú skúsenosť, kempovanie je tiež populárnou možnosťou. V blízkosti Olduvai Gorge sa nachádzajú kempy, kde môžete postaviť stan a vychutnať si jedinečnú atmosféru tejto lokality. Kempy ponúkajú základné vybavenie, ako sú sprchy a toalety, a sú obklopené nádhernou prírodou. Kempovanie tu vám poskytne príležitosť byť blízko k prírode a zažiť túto historickú oblasť v plnej miere.

Nezáleží na tom, aký typ ubytovania si vyberiete, navštívenie Olduvai Gorge bude nezabudnuteľným zážitkom. Umožní vám vstúpiť do divokých a históriou preplnených krajín, ktoré by nám dokázali mnohé o našom pôvode. Bez ohľadu na to, či ste archeológ, paleontológ alebo jednoducho obdivovateľ prírody, túto oblasť v Tanzánii určite nevynechajte.


97 percenta zákazníkov sú spokojní

Zabezpečenie najnižšej ceny

Najväčší internetový výber letov

Najlacnejšie lety do všetkých destinácií sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Nájsť letenky